Senior Awards Night, Class of 2016

380

On Wednesday, May 18, Milford Senior High School held their Annual Senior Awards Night in the Milford High School Auditorium.

Presentation of Awards:

United States Marine Corp. Distinguished Athlete Award
Sponsor: United States Marine Corp.
Presenter: Sgt. Nathanael Carberry
Recipient: Amber Davis, Kenny VanVorst

United States Marine Corp. Scholastic Excellence Award
Sponsor: United States Marine Corp.
Presenter: Sgt. Nathanael Carberry
Recipient: Sean Hinton

United States Marine Corp. Semper Fidelis Award
Sponsor: United States Marine Corp.
Presenter: Sgt. Nathanael Carberry
Recipient: Hunter Bradford

 

MHS Senior Awards 2016

Picture 1 of 6

 

John Philip Sousa Award
Sponsor: Milford High School Band
Presenter: Christine Smith
Recipient: Maura West

Academic Hall of Fame
Sponsor: Milford Lions Club
Presenter: Mike Sharp

Jannie Martin Award
Sponsor: Milford High School
Presenter: Dr. Kelly Green
Recipient: Russell Clayville

Honors Program Academic Leadership Award in English Language Arts
Sponsor: Milford High School English Department
Presenter: Dr. Kelly Green
Recipients: Molly Fulton, Sara Lingo, Stephanie Miller, Emilee Milton, Leigh Ann Rossetti

Honors Program Academic Leadership Award in Science
Sponsor: Milford High School Science Department
Presenter: Meredith Clayton
Recipients: Shane Feightner, Dylan Hilligoss, Sara Lingo, Leigh Ann Rossetti, Michael Saxon

Honors Program Academic Leadership Award in Math
Sponsor: Milford High School Social Studies Department
Presenter: Tina Hilligoss
Recipients: Molly Fulton, Dylan Hilligoss, Sara Lingo, Leigh Ann Rossetti

Honors Program Academic Leadership Award in Social Studies
Sponsor: Milford High School Social Studies Department
Presenter: Veronica Evans
Recipients: Molly Fulton, Sara Lingo, Stephanie Miller,
Maura West

*****The Milford Social Studies Department would also like to recognize Kerline Aures for being the only student in the Class of 2016 to Complete 4 Advanced Placement Social Studies classes*****

Outstanding Accounting Award
Sponsor: Milford High School Business Department
Presenter: Molly Chorman
Recipient: Kyle Maloney

Outstanding Administrative Assistance Service Award
Sponsor: Milford High School Business Department
Presenter: Molly Chorman
Recipient: Marisol Almodovar

Outstanding Marketing Award
Sponsor: Milford High School Business Department
Presenter: Molly Chorman
Recipient: Kyle Maloney

Senior Excellence in Theatre Participation Awards
Sponsor: Milford High School Theatre Department
Presenter: Dr. Kelly Green
Recipients: Ciera Emich (10 shows), Jerome Harris (3 shows), Brandon Morgan (7 shows), Stephanie Miller (8 shows), and Silas Wheedleton (8 shows)

Senior Excellence in Technical Theatre Award
Sponsor: Milford High School Theatre Department
Presenter: Dr. Kelly Green
Recipients: Starr Henry (6 shows) and Sarah Malanka (3 shows)

Kelly Tyrell Gill Art Award
Sponsor: MHS Art Department
Presenter: Ms. Julie Skerrett
Recipient: Jasmine Castaneda-Nava

Spanish Honor Society
Sponsor: Milford High School Spanish Honor Society
Presenter: Dr. Kelly Green
Recipients:

Senior Excellence in Communication Technology Awards
Sponsor: Milford High Technology Department
Presenter: Molly Chorman
Senior Communication Technology Award
Recipient: David Baker
Technology Student Association Award
Recipient: Korey Mitchell
Most Creative Communication Technology Award
Recipient: Jon Martinez

Presentation of Scholarships

Leo Club/Milford Lions Club Scholarship
Sponsor: Milford Lions Club
Presenter: Mike Sharp
Recipient: Sean Hinton

Milford Lions Club (Jim Willis) Scholarship
Sponsor: Milford Lions Club
Presenter: Mike Sharp
Recipients: Leigh Ann Rossetti

Milford Lions Club (Randy Harp) Scholarship
Sponsor: Milford Lions Club
Presenter: Mike Sharp
Recipients: Maura West

Milford Lions Club Scholarship
Sponsor: Milford Lions Club
Presenter: MikeSharp
Recipients: Molly Fulton

Milford AARP Scholarship
Sponsor: Milford AARP Chapter 3134
Presenter: Carrie DeVault & Connie Howell
Recipients: Dylan Hilligoss, Leigh Ann Rossetti, Clay Stevenson

Milford Rotary Scholarship
Sponsor: Milford Rotary
Presenter: Robin Sirkis
Recipients: Molly Fulton, Sara Lingo, Alexa Gorman

Temple Lodge Open Scholarship
Sponsor: Temple Lodge #9
Presenter: Martin Hogan
Recipients: Dylan Hilligoss

Temple Lodge Henry C. Colman Scholarship
Sponsor: Temple Lodge #9
Presenter: Martin Hogan
Recipients: Clay Stevenson

Milford Education Association Scholarship
Sponsor: Milford Education Association
Presenter: Veronica Evans
Recipients: Dylan Hilligoss, Cara Warren

2016 Textbook Award Delaware Section of the American Chemical Society
Sponsor: Delaware Section of the American Chemical
Society
Presenter: Meredith Clayton
Recipient: Clay Stevenson

Raymond W. Masten & Edith W. Masten
Sponsor: Masten Family
Presenter: Mrs. Caroyln Humes
Recipients: Jerome Harris, Kyle Maloney, Korey Mitchell

The Chamber of Commerce for Greater Milford Scholarships
Sponsor: Milford Chamber of Commerce
Presenter: Cheryl Doucette
Recipient: Alexa Gorman, Jerome Harris, Katya Ramon, Taquan Rodriquez
Chester T. Dickerson Sr. Scholarship
Sponsor: Anonymous
Presenter: Dr. Kelly Green
Recipient: Alyse Ritzler

American Association of University Women Scholarship
Sponsor: Dover Branch of the American Association of
University Women
Presenter: Leta Fennell and Donna Melli-DeMaria
Recipient: Leigh Ann Rosssetti

Order of Sons of Italy in America Scholarship
Sponsor: Caesar Rodney Lodge #2359
Presenter: Michael Roca
Recipients: Leigh Ann Rossetti

Delmarva Poultry Industry Inc. College Scholarship
Sponsor: Delmarva Poultry Industry Inc.
Presenter: Connie Parvis
Recipients: Michael Johnson

Kent County Association of RELATORS Scholarship
Sponsor: Kent County Association of RELATORS
Presenter: Maggie Scarborough
Recipients: Dante’ Harris

Delaware Farm Bureau Women’s Committee Scholarship
Sponsor: Delaware Farm Bureau
Presenter: Sandy Virdin
Recipients: Maura West

David J. Berezowski Football Scholarship
Sponsor: Berezowski Family
Presenter: Tim Fisher
Recipient: Shawn Snowden

Avenue United Methodist Church Scholarships
Sponsor: Avenue United Methodist Church
Presenter: Pastor Tom Pasmore

Merrit Tatman Scholarship
Recipients: Eric Nielson, Clay Stevenson

Sara Prettyman Scholarship
Recipients: Nathan Wells

Charles “Bucky” Johnson Award
Recipients: Clay Stevenson

Judy Warrington Memorial Scholarship
Recipient: Dylan Hilliness

Mildred Masten Bach Music Scholarship
Recipient: Alexa Gorman

John Dressler Music Award
Recipient: Alexa Gorman

Milford Ministerial Area Association Scholarship
Sponsor: Milford Ministerial Area Association
Presenter: Rev. Art Roxby (Milford Church of the Nazarene)
Recipients:Alexa Gorman, Jerome Harris

Dr. Tricia Martin Scholarship
Sponsor: Dr. Tricia Martin Scholarship Committee
Presenter:Trisha Davis
Recipient: Dante George

Tony Silicato Scholarship
Sponsor: Silicato Family
Presenter:Trisha Davis
Recipient: Shawn Snowden

Elks Most Valuable Scholarship
Sponsor: Milford Elks Lodge
Presenter:John Sammons
Recipient: Starr Henry

Dedication of the 2016 Milfordian
Sponsor: Milford High School Yearbook
Presenter: Emilee Milton
Recipient: Ron Voshell